Home

Selimiye Camii Ters Lale

Selimiye Camii'ndeki ters lalenin sırrı - Son Dakika Haberle

 1. Haberler Yaşam Selimiye Camii'ndeki ters lalenin sırr ı. Selimiye Camii'ndeki ters lalenin sırrı. Giriş Tarihi: 03.07.2014 16:28 BU ALBÜMÜ PAYLAŞ . Selimiye Camii Edirne'de Mimar Sinan.
 2. Edirne Selimiye camisinden yapmış olduğum facebook canlı yayını tekrarı ile karşınızdayız. Bu canlı yayında Selimiye camisinde bulunan ters lalenin hikayesin..
 3. Ters Lale, Selimiye Camisi 'nin müezzin mahfilini ayakta tutan direklerden birinin üzerine kazınmış serçe kadar bir motiftir. Günümüzde o kadar meşhur olmuştur ki, camiye gelenler, Sinan'ın bu eşsiz eserinin ihtişamını bırakıp, ters laleyi görmek istiyorlar. 9.10.202
 4. About Press Copyright Contact us Creators Advertise Developers Terms Privacy Policy & Safety How YouTube works Test new features Press Copyright Contact us Creators.

selimiye camisi ters lalenin hikayesi canlı yayın tekrarı

Selimiye Cami, Edirne'de bulunan, Osmanlı padişahı II. Selim'in Mimar Sinan'a yaptırdığı camidir.Sinan'ın 90 (bazı kitaplarda 80 olarak geçer) yaşında yaptığı ve ustalık eserim dediği Selimiye Camii gerek Mimar Sinan'ın gerek Osmanlı mimarisinin en önemli yapıtlarından biridir.. Caminin kapısındaki kitabeye göre yapımına 1568 (Hicri: 976) yılında başlanmıştır Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camii'nde müezzin mahfilinin mermer ayaklarından birinde ters bir lale motifi bulunmaktadır.Bu lale motifi ile ilgili ç.. Efsane Hikayeler kanalımızın bu videosunda size Selimiye camii'nin Ters Lale efsanesi anlatıyoruz. Mimar Sinan'ın hayatı 2Güncellemelerden anında haberdar.

Selimiye Camii'ndeki ters lalenin sırr

Bir rivayete göre Camini arsası içinde bir lale bahçesi varmış ve bu lale bahçesinin sahibi kadın Camii inşaatı için arsasını satmaya yanaşmamış. Uzun uğraşlardan sonra kadın arsayı bir şartla satmayı kabul etmiş. Arsasının sembolik olarak yaşatılması için bir lale motifi yapılmasını istemiş. Mimar Sinan da lale motifini yapmış fakat ters olarak Mimar Sinan'ın 'Ustalık Eserim' dediği ve UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Selimiye Camii'nin derin tarihini anlatan Uğurluel, hemen herkesin duyduğu ve merak ettiği ters lale hikâyesini de ekrana taşıdı. Uğurluel, ters lalenin lale bahçesini simgelemesi gibi birçok hikâyesi olduğunu, ancak doğru olanının torunu Fatma için anlatılan hikâye. Selimiye Camii'ndeki Ters Laleler şiirini okumak için tıklayın. Ali Koç Elegeçmez tarafından yazılan Selimiye Camii'ndeki Ters Laleler şiiri ve diğer şair Ali Koç Elegeçmez şiirleri Antoloji.com'da Edirne denilince akla Selimiye Cami, Selimiye Cami denilince akla o meşhur ters lale gelir. Ancak hemen hiç kimse bu küçücük, kaçak çiziktirilmiş lale motifi.. Bu ters lale günümüzde o kadar meşhur olmuştur ki, camiye gelenler, dünyada eşsiz eserdeki ihtişamı görmüyorlar, hemen ters laleyi aramaya başlıyorlar. Yani çok ilginçtir, ters lale, Selimiye'nin..

Selimiye Camii, Edirne şehir merkezinde yer almaktadır ve Edirne merkezinin bir çok noktasından görülebilmektedir. Mimar Sinan Caddesi üzerinde yer alan Selimiye'ye, Edirne Otogarı'ndan kalkan Çarşı minibüslerine binerek rahatça ulaşabilirsiniz Selimiye Camii Ters Lale. Gidenler bilir; Selimiye Cami müezzin mahfilinin mermer ayaklarından birinin altında küçük ve ters bir lale motifi vardır. Bunun hikayesi ise şöyle: Cami yapılacağı zaman burası bir lale bahçesiymiş. Bahçenin sahibi de arsasını satmak istememiş ve ikna etmek zaman almış. En sonunda yapılmasına izin vermiş ancak bir şartla: caminin yerinde. Bu ters lale günümüzde o kadar meşhur olmuştur ki, camiye gelenler, dünyada eşsiz eserdeki ihtişamı görmüyorlar, hemen ters laleyi aramaya başlıyorlar. Yani çok ilginçtir, ters lale, Selimiye'nin ihtişamını gölgede bırakıyor. Efsaneye göre, şimdi müezzin mahfilinin bulunduğu yer, Lale, isminde bir kadının arazisiymiş Çinilerinde 101 çeşit lale işlemesi bulunan Selimiye Cami'nde bir de ters lale figürü bulunuyor. Sırrı ve hikayesi tam çüzülemeyen ters lale figürü için bir çok efsane dillendiriliyor Selimiye Cami ters lale motifi halen sırrını korumaktadır. Müezzin mahfilinin mermer ayaklarından birinin altında ters bir lale motifi bulunuyor. Günümüze kadar gelen hikayeye göre, caminin inşa edileceği alan lale bahçesi olarak kullanılmaktaymış. Ancak bu güzel bahçenin sahibi, cami yapımı için bahçesini satmak istememiş

Selimiye Camii'ndeki içindeki Ters Lale Motifinin Sırrı

Bir tepe üzerinde yer alan Selimiye Camii nde daha önce hiçbir camide veya antik çağ eserinde görülmemiş bir teknik kullanılmıştır. Daha önceki kubbeli yapılarda, asıl kubbe kademeli yarım kubbelerin üzerinde yükselmesine rağmen, Selimiye Camii 43,25 metre yüksekliğinde, 31,25 metre çapında, tek bir lebi ile örtülmüştür. Kubbe 8 sütuna dayanan bir kasnak üzerine Selimiye Cami kubbesi o döneme kadar uygulanmayan bir metod ile yapılmıştır. Bütün kubbeler kademeli bir şekilde birkaç yarım kubbenin üzerinde yükselirken, bu caminin kubbesi tek kubbe olarak yapılmıştır. 6 kemerin birbirine bağladığı toplam 8 sütunun üzerinde yükselen kubbenin yerden yüksekliği ise 43,25 metredir Mimar Sinan'ın 'ustalık eserim' dediği muhteşem Selimiye Camii, insanların dedikodu merakı sebebiyle parmak büyüklüğündeki lalenin gölgesinde kalıyor SELİMİYE CAMİİ'NİN HİKAYESİ. Bir de Selimiye Camii ters lale rivayeti var. Caminin müezzin mahfilinin mermer ayaklarından birinin altında ters lale motifi bulunuyor. Caminin hikayesi de.

mimar sinan ın selimiye camisinde yaptıgı bir cinlik. yanlıs hatırlamıyorsam arsa sahibinin aksi olması, arsayı vermek istememesi ve arsanın lale bahcesi olması sebebi ile caminin bir yerinde ters lale figuru olması lazım. 05.09.2003 00:17 trol. camini ortasındaki bi sütunda bulunmaktadır. caminin bulunduğu yerde lale bahçesi varmış ve arsa sahibi vermek istememiş, ya da. Bir Edirne'li olarak Selimiye Camii içinde yer alan Ters Lale motifinden bahsetmek istiyorum. Öncelikle Selimiye Camii ünlü Mimar Sinan'ın ustalık eseridir bilmeyenler için. İçinde yer alan ters lale motifi içinde birçok rivayet var. Onlardandan bir tanesi ise ters lalenin alt çizgiye ulaştığı zaman kıyametin kopacağıdır. Ne var ki kıyametin ne zaman kopacağını yıllar. ters lale motİfİnİn hİkayesİ Caminin müezzin mahfilindeki ters lale motifinin farklı hikayelerle anlatıldığını bildiren Hacıoğlu, şöyle devam etti: En çok kabul edileni ise.

Mimar Sinan Kimdir? Hayatı, Ölümü Ve Eserleri | NetNedir

Selimiye Camii - Vikiped

 1. Selimiye Camii'nde bulunan ters lale motifi ile ilgili hangi söylenceler vardır? Bu lale, cami arsasının sahibi olan ve burada lale yetiştiren kişinin, arsaya cami yapımı için çıkardığı güçlük ve ters tutumunu sembolize etmektedir. Bir diğer söylenceye göre lala, kör bir ustanın ürünüdür. Bazılarına göre de lale ismi ile Allah ismi aynı harflere sahiptir.
 2. in müezzin mahfilinin mermer ayaklarından birinin altında,ters bir lale motifi bulunmaktadır.Rivayete göre, ca
 3. Camide Mimar Sinan'ın isteğiyle Ters Lale motifi kullanılmıştır. Rus Savaşı'nda, Rus generali Mihail Skobelev tarafından sökülerek, Moskova'ya getirilmiştir. Selimiye Camii Selimiye Cami'nin Dış Yapıları. Cami'nin kuzeye, güneye ve avluya açılan 3 kapısı mevcuttur. İç avlu, revaklar ve kubbeler ile süslenerek yapıya güzel bir hava kazandırmıştır. İç.
 4. Selimiye Camisi: Selimiye Cami ve Ters lale motifi - - Tripadvisor'da Edirne, Türkiye bölgesi için 1.116 seyahatsever yorumunu, 1.477 samimi resmi ve büyük fırsatları görün
 5. aresi, muhteşem kubbesi ile eşsiz bir yapı olan Selimiye Camii dünya tarihinin ünlü.
 6. Ters Lale Hikayesi. Selimiye Camii'nin dikkat çeken özelliklerinden biri de ters lalelerdir. Mimar Sinan 101 ayrı lale motifini kullandığı çinilerinde dikkat çeken bir tane ters lale çinisi bulunmaktadır. Her zaman merak konusu olan bu ters lale konusu, birçok kişi tarafından yorulanmış ancak net bilgilere ulaşılamamıştır. Ters lale motifinin camide çalışan kör bir.
 7. in en önemli..

Sinan'ın 90 (bazı kitaplarda 80 olarak geçer) yaşında yaptığı ve ustalık eserim dediği Selimiye Camii gerek Mimar Sinan'ın gerek Osmanl Ters Lale Motifinin Sırrı Caminin müezzin mahfilinin mermer ayaklarından birinin altında ters bir lale motifi bulunmaktadır. Rivayete göre, caminin yapılacağı arsa üzerinde bir lale bahçesi bulunmaktaydı. Bu arsanın sahibi, baş Bir tepe üzerinde yer alan Selimiye Camii nde daha önce hiçbir camide veya antik çağ eserinde görülmemiş bir teknik kullanılmıştır. Daha önceki kubbeli yapılarda, asıl kubbe kademeli yarım kubbelerin üzerinde yükselmesine rağmen, Selimiye Camii 43,25 metre yüksekliğinde, 31,25 metre çapında, tek bir lebi ile örtülmüştür. Kubbe 8 sütuna dayanan bir kasnak üzerine

Müezzinler Mahfeli'nin kuzeydoğu yönünde köşedeki mermer ayağında bulunan ters lale motifinin anlamı ve neden ters olduğu ile ilgili farklı fikirler olsa da hangisinin doğru olduğunu maalesef bilemiyoruz. Bu süslemelerin çoğu her ne kadar 1978-1985 yılları arasında restore edilmiş olsalar da aslına sadık kalındığı için bugünkü ziyaretçiler de Selimiye Camii. Ters lale ile ilgili en çok kabul edilen hikaye inatçı yer sahibi teyzedir. Mimar Sinan Kavak meydanına camiyi yapmaya karar verdiğinde, meydanın bir bölümünde lale bahçesi olan bir.

Selimiye Cami'yi lalelerle dolu bir alana yapmak isteyen Mimar Sinan karşısındaki kadın ısrar eder bu lale bahçesi benim buraya yapamazsınız, yaparsanız da beni anlatan bir motif istiyorum der. Bunun üzerine Mimar Sinan, caminin bir ucuna ters lale motifi çizer. Bu hem laleleri hem de lale bahçesi yıkıldığı için ağlayan kadını temsil eder. Günümüzde bu motif. Ters lale figüründeki dede-torun rivayeti Mimar Sinan, İstanbul'dan Selimiye'yi yapmak için Edirne'ye geldiğinde 8-9 yaşlarındaki çok sevdiği torunu Fatma'ya hasret kalmamak için onu. Edirne Selimiye Camii Restorasyonu (ed. Çelen Birkan), İstanbul 1990. Rahmi Hüseyin Ünal, Selimiye Camii, Edirne, Ankara 1993, s. 87-102. Ender Bilar, Mimar Sinan ve Selimiye Camii, Edirne 1994. Nuran Gülendam, Edirne Selimiye Camii Kalem İşleri ve Devri Üslubu (doktora tezi, 1994), İÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Ters Lale ve Selimiye Camii Bir ters lale hikâyesi de Edirne'deki Selimiye Camii'nde yaşanmış. Müezzin mahfilinin mermer ayaklarından birinin üzerine kazınmış serçe büyüklüğündeki ters lale figürü, Selimiye'ye ziyarete gidenlerin camiden çok görmek istediği ilginç bir figür. Peki, Mimar Sinan buraya neden ters lale figürü yaptırmış. Rivayete göre, müezzin. Selimiye Camii ters lale hikayesi hakkında pek çok rivayet orttaya atılmıştır. Bu rivayetlerden biri bu motifin camide çalışan kör bir usta tarafından yapıldığına ilişkindir. Bir.

Selimiye Camii'nin Dünya Mirası Listesi'ne girmesiyle böylelikle Drina Köprüsünden sonra bir Osmanlı eseri daha Dünya Mirası Caminin müezzin mahfilinin mermer ayaklarından birinn altında ters bir lale motifi bulunmaktadr. Lale motifi bu arsada bir lale bahçesi olduğunu, ters olması ise sahibinn tersliğini temsil etmektedr . Enes Şenpeker Ekim 18, 2015. Buram buram Tarih. Mimar Sinan'ın, yapımını 1574 yılında tamamladığı ustalık eseri Selimiye Camii, dünyanın en önemli yapılarından biri olmasının yanı sıra ters lale gibi efsanelere de konu olmuştur

Selimiye Camii'nde Kullanılan Yapı Malzemeleri. Camii yapımında kullanılan malzemeler Edirne'den temin edilmiştir. Camii yapımında kullanılan direkler Enez'den, mermerler Marmara Adası ve Kavala'dan, renkli taşocağı ürünlerinin Fere'den temin edildiği inşaata ait belgelerde yazmaktadır Selimiye Cami'ye giden herkesin yapıyla ilgili görmek istedikleri detaylardan biri de; müezzin mahfilinin mermer ayaklarından birinde yer alan ters lale figürüdür. Bu lale figürüyle ilgili birbirinden farklı rivayetler söz konusudur. Çoğu kişiden kabul gören rivayete göre; Selimiye'nin yapıldığı arsanın eskiden bir lale bahçesi olduğu söylenmektedir ve bahçenin.

Selimiye Camii'ndeki Ters Lale ve Sırrı - YouTub

Selimiye Camii - Gezenek

Selimiye camii Ters Lale efsanesi Mimar Sinan'ın hayatı 2

 1. SELİMİYE CAMİİ'NDEKİ TERS LALENİN SIRRI. Tarih: 01-08-2015 22:21:23. Edirne Selimiye Camii'ndeki ters lalenin sırrı ve Laleci Baba'nın hikayesi. Tweet: Tarih: 01-08-2015 22:21: Sultan II. Selim, maiyyetiyle beraber Koca Sinan'ı da yanına alarak Edirne'nin yolunu tuttu. Koca Sinan, mâbedin yeri için her tarafı inceledikten sonra görünüşüyle etrafını gölgesi.
 2. Selimiye Camii ile ilgili dikkat çeken rivayetlerden biri de Müezzinler Mahfeli'ndeki bir mermer ayağın üzerine yerleştirilmiş olan küçük bir ters lale motifidir. Bu ters lale motifinin anlamıyla ilgili birçok farklı söylenti bulunur. Bunların biri ters lalenin her sene biraz daha toprağa yaklaştığı ve toprağa değdiği gün dünyanın sonunun geleceğidir. Daha çok.
 3. in müezzin mahfilinin mermer ayaklarından birinin altında ters bir lale motifi bulunuyor. Rivayete göre; ca
 4. in içindeki ters lale adeta simge olmuş. Rivayete göre Selimiye Camii'nin bulunduğu yer geçmişte lale bahçesiymiş. Mimar Sinan camiyi buraya yapmayı kararlaştırmış, bu kararını padişaha bildirmiş. Camiinin yapılmasına karar verilince, bahçenin sahibi bu karara karşı çıkmış. Bahçesini satmak istememiş. Ancak.

SELİMİYE CAMİİ VE TERS LALENİN SIRRI - volkanbaybur

Selimiye Camii'nde, çini, kalem işi ve ünlü ters lale de dahil olmak üzere, 101 çeşit lale motifi olduğu söyleniyor Selimiye'nin içindeki çiniler gerçekten çok güzel. Bunlar, 16. yüzyılın ünlü İznik çinileri Selimiye Camii'nde bulunan ters lale motifi ile ilgili hangi söylenceler vardır? Cevap: Bu lale, cami arsasının sahibi olan ve burada lale yetiştiren kişinin, arsaya cami yapımı için çıkardığı güçlük ve ters tutumunu sembolize etmektedir. Bir diğer söylenceye göre lale, kör bir ustanın ürünüdür. Bazılarına göre de lale ismi ile Allah ismi aynı harflere. Selimiye Camii Edirne'de Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş camidir. Bazı kitaplarda o dönemde 80, bazılarında ise 90 yaşında olduğu belirtilen Mimar Sinan bu eser için en iyi. Selimiye Camii'ndeki ters lale figüründen esinlenerek, diktiklerimizden bine yakınının ters lale olmasını tercih ettik. Edirne lalesiyle, ters lalesiyle, baharda da başka güzel. Efsaneler ve söylenceler kentine, Mimar Sinan'ın baş yapıtı Selimiye Camii'nin bulunduğu ve gelin kız gibi süslediğimiz Edirne'ye, yerli ve yabancı tüm konukları bekliyoruz.' - TERS LALE. Selimiye Cami ters lalenin sırrı; Rivayete göre, Selimiye camisinin yapılacağı alan önceden bir lale bahçesiymiş. Fakat bahçenin sahibi burayı satmak istememiştir. En sonunda camiye bir lale motifi konulması şartıyla arsayı satmıştır. Mimar Sinan da lale motifini ters olarak yapmıştır. Lale motifi arsada bir lale bahçesi.

Uğurluel'den 'Ters Lale'nin sırrı - Edirne Yenigün Gazetes

Selimiye Camii'ndeki Ters Laleler Şiiri - Ali Koç Elegeçme

Selimiye Camisi, Edirne Resim: ters lale motifi - Tripadvisor üyelerinin 1477 gerçek Selimiye Camisi fotoğrafına ve videosuna bakın Ters lale figürüyle, iç süslemeleriyle, Mimar Sinan'ın Selimiye Camii'nin kubbesini o genişliğe oturtmak için 13 bilinmeyenli bir denklemi matematiğin bilinen 4 ana işleminden farklı beşinci bir işlem oluşturarak çözdü sanırım.MUHTEŞEM . Belgin Şengül June 6, 2017. Çocukluğumun Ramazanlarını yaşamak için tekrar gittim muazzam bir tarihi eser mutlaka ziyaret. Ters lale figürüyle, iç süslemeleriyle, Selimiye Camii'nin pencerelerinin 5 kademeli oluşu İslam'ın 5 şartını, 4 vaaz kürsüsü 4 hak mezhebini, Selimiye Külliyesi'ndeki toplam 32 kapı islamiyetin 32 farzını ifade etmektedir. Enes Şenpeker Ekim 18, 2015. Tek kelime ile Müthiş bir eser. İnsan tüm tarihin kokusunu ciğerlerinde hissediyor, buram buram Osmanlı. Ters lale ile ilgili en çok kabul edilen hikaye 'inatçı yer sahibi teyzedir. Mimar Sinan Kavak meydanına camiyi yapmaya karar verdiğinde, meydanın bir bölümünde lale bahçesi olan bir kadını ikna etmekte zorlanır ve sonunda kadın arazisini verir Edirne Yerel Tarih Grubu Başkanı eski Edirne Belediye Başkanı Güngör Mazlum, Tarihçi Yazar Talha Uğurluel'in Selimiye Cami mahfilindeki ayaklardan birinde bulunan 'Ters Lale' motifiyle ilgili açıklamalarına katıldığını söyledi... 'Ters Lale' hikâyesinin uydurma olduğunu öne süren Mazlum, Ters lale, Hilal Kalfa isimli bir mimar başının amblemi dedi..

Ters Lale'nin Gerçek Hikayesi - Tarihten Hikayeler 9 - YouTub

Selimiye Cami'nin müezzin mahfilindeki ayaklardan birinde bulunan ve cami yapılmadan önce aksiliği ile nam salan arazi sahibi bir kadını temsil ettiği rivayet edilen 'Ters Lale' motifinin Mimar Sinan'ın 'Ustalık eserim' dediği caminin önüne geçtiği konuları tartışılırken Tarihçi - Yazar Talha Uğurluel, ters lale hikâyesinin bilindiği gibi olmadığını. Selimiye Camisi, Osmanlı sultanlarından 2. Selim tarafından Mimar Sinan'a yaptırıldı. Cami, eşsiz mimarisi ve azametiyle 446 yıldır serhat boyunda dünyayı selamlıyor.. 2. Selim'in. Söyleşide konuşan Dr. Mustafa Hatipler, Mimar Sinan'ın Selimiye Camii'nde bulunan ters lale sembolünün bilinmeyen yönlerini anlattı. Hatipler, Mimar Sinan semboller adamıdır. Ters Lale : Rivayete göre Camini arsası içinde bir lale bahçesi varmış ve bu bahçe sahibinden Camii için satın alınmak istendiğinde sahibi vermemek istemiş, sonunda razı geldiğinde bahçesinin devamlı sembolik edilmesi için bir lale motifinin yapılmasını istemiş.Mimar Sinan da lale motifini yapmış fakat ters olarak yapmış lale motifi burada bir lale bahçesinin. Selimiye Camii'nin en ünlü özelliklerinden biri de caminin müezzin kısmının mermer ayaklarının birinin altında bulunan ters lale motifi. Selimiye Camii Ters Lale Motifinin Sırrı Nedir? Rivayete göre Selimiye Cammi'nin üzerinde bulunduğu alanda önceden lale bahçesi bulunuyormuş

Ters lale dahil ,Selimiye Çinilerinde 101 Ayrı Lale Motifi Kullanılmıştır. Mimar Sinan'ın ustalık eserim dediği anıtsal yapı Osmanlı-Türk sanatının ve dünya Mimarlık tarihinin baş yapıtlarındandır. Cami,mimari özelliklerinin erişilmezliği yanında taş, mermer, çini, ahşap sedef gibi süsleme özellikleriyle de. Mimar Sinan tarafından yapılan Selimiye Camisi; minareleri, kubbesi, müezzin mahfeli, ters lale motifi, hünkar mahfeli, akustiği, depreme dayanıklılığı ve daha bir çok kısmıyla matematiksel bir zekanın ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Bu yazıda üç merdivenli minarelerindeki matematikten bahsedeceğim Söyleşide konuşan Dr. Mustafa Hatipler, Mimar Sinan'ın Selimiye Camii'nde bulunan ters lale sembolünün bilinmeyen yönlerini anlattı. Hatipler, Mimar Sinan semboller adamıdır. Selimiye Camii'nin yapımına başlandığı andan bitimine kadar Selimiye Camii'nin bitmesini görmek isteyen 3 tane insan vardır. Onlardan bir tanesi Hasan Celebi'dir. Selimiye Camii'nin. Selimiye camii 1568-1574 yılları arasında yapılmıştır. Edirne merkezde yer alır. Mimar Sinan'ın en önemli eseridir. Selimiye Camii bu muhteşem yönüyle çeşitli rivayetlerin ve söylentilerin merkezinde olmuştur

Selimiye Camii'nde bulunan ters lale motifi ile ilgili hangi söylenceler vardır? Cevap: Ters lale ile ilgili, cami arsasının sahibi olan ve burada lale yetiştiren kişinin, arsaya cami yapımı için çıkardığı güçlük ve ters tutumunu anlatmaktadır. Bir diğer söylentiye göre lale, gözleri görmeyen bir ustanın ürünüdür. Bazılarına göre de lale ismi ile Allahu. Cevap: Bu lale, cami arsasının sahibi olan ve burada lale yetiştiren kişinin, arsaya cami yapımı için çıkardığı güçlük ve ters tutumunu sembolize etmektedir. Bir diğer söylenceye göre lale, kör bir ustanın ürünüdür. Bazılarına göre de lale ismi ile Allah ismi aynı harflere sahiptir Zemini son derece esnek olan Selimiye Cami için büyük usta Mimar Sinan'ın temeli attıktan sonra 8 sene beklediği öne sürülüyor. Ters lale figürü. Caminin müezzin mahfilinin mermer ayaklarından birinin altında ise ters bir lale motifi bulunuyor. Rivayete göre; caminin bulunduğu yerde bir lale bahçesi vardı. Bu. Kültür Sanat Selimiye Camisi'nin manevi şifreleri Türk- İslam medeniyetinin, Osmanlı Cihan Devleti elinde zirveye ulaştığı dönemde Mimar Sinan tarafından inşa edilen şaheseri. Selimiye Camii'ne girdiğinizde, görmesi zor bir detayla karşılaşacaksınız. Ters lale figürü. Hikayeye göre, camii yapımından önce burası yaşlı bir adama aitmiş. Ona buranın camii olacağını söylediklerinde başta kabul etmemiş, vermek istememiş. Ancak Musevi olan yaşlı adam bir rüya görmüş. Bu rüyada herkes.

Selimiye Caminin müezzin mahfilinin mermer ayaklarından birinin altında ters lale motifi vardır. Rivayete göre caminin yapılacağı arsa üzerinde o zamanlar bir lale bahçesi bulunmaktaydı ve bahçenin sahibi arsası üzerine cami yapılmasını önceleri istememiş daha sonra ise Mimar Sinan'dan camide lale motifi olmasını isteyerek arsasını satmıştır. Mimar Sinan da bu. Camiye doğru yol alırken sizi uzaklardan önce caminin görkemli dört minaresi karşılıyor. Selimiye Camii'nin bir de kütüphanesi bulunuyor ve içerisinde 2800 adet yazma, 57 adet basma eser barındırıyor. Caminin en ilginç detaylarından biri ise hala tam olarak anlaşılamayan ve bir bölümünde kullanılan ters lale. Selimiye Cami ve Ters Lale Hikayesi; Selimiye Caminin Mimari açıdan En Dikkat çeken işlemeleri arasında 101 ayrı Lale motifleridir. Bu Laleler arasında ise Ters Lale motifli olanıdır. Peki, Nedir Bu Ters Lale motifinin Hikayesi, Ters Lale Hakkında Bazıları, Camide çalışan kör bir usta tarafından yanlışlıkla yaptığından bahseder; Bazıları, Cami yapılırken arazinin bir. Murat zamanında Selimiye'ye vakıf olarak yaptırılmıştı. TERS LALE MOTİFİ Müezzinler Mahfeli'nin kuzeydoğu yönünde, köşedeki mermerin ayağında, küçük ters lale motifi bulunuyor. Selimiye Camii'nin bir bilinmeyini daha ortaya çıktı Trakya Üniversitesi Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Hatipler, Mimar Sinan'ın 80'li yaşlarda yaptığı ve 'Ustalık Eserim' dediği Osmanlı Türk-İslam sanatının başyapıtlarından Edirne Selimiye Camii'nde bulunan ters lale motifinin hiç bilinmeyen hikayesini anlattı

Ters Lalenin Sırrı Çözüldü - Haberle

Zum Inhalt springen. Hauptmenü. Startseite; Lions; Unser Club; Activities; Projekte; Kontak Ters lale dahil Selimiye çinilerinde 101 ayrı lale motifi kullanılmıştır.'' kisa bisey olsun istemistim (18.01.12 15 camisi demek. yani sözcüğün -i hal eki almış hali. örnek: selimiye camii, selimiye camisi demek. bu caminin minaresi çok yüksek dediğimizdeyse cami olarak yazıyoruz.) terslale bitkisi için: www.hakkarim.net. microfiction (18.01.12 16:44:02 ~ 16:48:44. Selimiye Camii'nin simgesi olan Ters Lale için yapılan araştırmalarda lale motifi direğe işlendikten sonra, direğin tesadüfen lale aşağı gelecek şekilde konulduğunu ifade eden Özsöker, Herhangi bir nedeni olmadığı yönünde mimarlar görüş belirtmektedirler. Müezzin mahfelinin mihrap yönüne göre önde soldaki mermer direğine işlenmiş olan ters lale motifi. 360° panorama photo from Turkey by Yıldıray SARUHAN. Selimiye Camii, tarihsel bilgi için; http://vdb.gib.gov.tr/edirnevdb/kultur/selimiye.html adre..

Selimiye Camii, Edirne - Tatil An

Daha çok bilinen bir söylenti ise, eskiden caminin bulunduğu yerde bir lale bahçesi olduğu ve bu lale motifinin eski lale bahçesini sembolize ettiğidir. 9 # Edirne Selimiye Külliyesi'nin ortasında tüm ihtişamıyla Selimiye Camii'nin köşelerinde eğitim kullanılan binalar bulunur. Avlunun Batı cephesini ise arasta kaplamaktadır Mimar Sinan'ın ustalık eseri olan ve yapımını 1574 yılında tamamladığı Selimiye Camii, dünyanın en önemli yapılarından biri olmasının yanı sıra ters lale gibi efsanelere de konu olmuştur Söyleşide konuşan Dr. Mustafa Hatipler, Mimar Sinan'ın Selimiye Camii'nde bulunan ters lale sembolünün bilinmeyen yönlerini anlattı. Hatipler, Mimar Sinan semboller adamıdır. Selimiye. Selimiye Camii ve Ters Lale. Yaptığı medreseler, hanlar, hamamlar, köprüler, su kemerleri ve camii yapımı ile dünyaya ün salmış Mimar Sinan'ın eseri olan Selimiye Camii. Kendisi tarafından da ( ustalık eserim) dediği eserdir. Edirne'de bulunana camii, Osmanlı padişahı 2. Selim tarafından yaptırılmıştır. Eserin mülkiyet hakkı Sultan Selim Vakfındadır. Edirne.

Selimiye Camii, Türkiye sınırları içerisindeki Edirne şehrinde yer almaktadır. GPS koordinatları 41.67811070 , 26.55915510 şeklindedir.Selimiye Camii olarak bilinen yerin açık adresi Meydan Mahallesi, Mimar Sinan Cd., 22020 Edirne Merkez/Edirne, Türkiye şeklindedir.. Arayv.com sayesinde 41.67811070 , 26.55915510 konumundaki Selimiye Camii noktasına direkt gitmeden önce bir sanal. Ters lale motifi hakkındaki rivayete göre ise, caminin arsasında inşaat öncesinde bir lale bahçesi bulunur. Fakat bahçenin sahibi buraya cami yapılmasını istemez. Sonradan ikna olunca da Mimar Sinan'dan içeriye bir lale motifi koymasını ister. Mimar Sinan ters lale ile hem lale bahçesini hem de bahçe sahibinin ters oluşunu ifade eder

Selimiye Camii Gezimany

Mimar Sinan'ın, en mükemmel eserim dediği Selimiye Camii, bir ters lale motıfi bulunmaktadır. Bu lale motifi. hakkında bir kaç rivayet varsa da , 20. yy ' a kadar yazılan kitaplarda bu konu hakkında her hangi bir kayda raslanmamaktadır. Kıble kısmını ve hünkar mahfilini süsleyen İznik çinileri ise yine zamanın şaheseridir . Bil hassa mihrab duvarındaki büyük çini. Murat zamanında Selimiye'ye vakıf olarak yaptırılmıştı. -TERS LALE MOTİFİ- Müezzinler Mahfeli'nin kuzeydoğu yönünde, köşedeki mermerin ayağında, küçük ters lale motifi.

Selimiye Camii ve Ters Lale | SecreTurkey

TERS LALENİN SIRRI ÇÖZÜLDÜ - İstanbul Haberler

Kısaca Selimiye Camii ve Özellikleri Hakkında Bilgi Selimiye Camii Edirne'de bulunan, Osmanlı padişahı II. Selim'in Mimar Sinan'a yaptırdığı camidir. Sinan'ın 90 (bazı kitaplarda 80 olarak geçer) yaşında yaptığı ve en iyi eserim dediği[1] Selimiye Camii gerek Mimar Sinan'ın gerek Osmanlı mimarisinin en önemli yapıtlarından biridir Etiket: ters lale. Selimiye Camii'nin sırları nelerdir? 6 Mayıs 2020 ASLI AUSTEN Leave a comment. Tüm dünyanın hayranlığını kazanan bir çok kültürel değerimiz buluyor. Bunların bir kısmı da değerli mimarlarımızın yetenekleri sayesinde ortaya çıkan mimari yapılar. Bu toprakların gördüğü deha mimar, Mimar Sinan'ın eserleri bu kültürel mirasa eşsiz örnekler. Selimiye Cami Edirne'de bulunan, II. Selim'in Mimar Sinan'a yaptırdığı camidir. Sinan'ın 90 (bazı kitaplarda 80 olarak geçer) yaşında yaptığı ve ustalık eserim dediği Selimiye Camii gerek Mimar Sinan'ın gerek Osmanlı mimarisinin en önemli yapıtlarından biridir. Caminin kapısındaki kitabeye göre yapımına 1568 (Hicri:976) yılında başlanmıştır Selimiye Camii Vikipedi, özgür ansiklopedi Atla: kullan, ara Başlığın diğer anlamları için Selimiye Camii (Lefkoşa) sayfasına bakınız. Selimiye Camii ve Külliyesi* UNESCO Dünya Miras Listesi Ülke Türkiye Tür Kültürel Kriter i, iv Referans 1366 Bölge** Avrupa Koordinatlar 41°40′41″N, 26°33′34″E Tescil bilgisi Tescil 2011 (35 TERS LALE TESADÜFEN ORTAYA ÇIKTI İDDİASI TAMER YAVUZ EDİRNE (İHA) - Edirne Tarih Turizm ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Müjdat Özsöker, dernek olarak Selimiye Camii ile.

Selimiye Camii - 436 tips from 151244 visitorsHüzün Sembolü (Ters Lale) — Steemit

Selimiye'yi diğer cami mimarilerinden ayıran en büyük özelliği, herhangi bir yarım kubbeden destek almadan tek olarak inşa edilen kubbesi. 8 sütun fil ayağına oturtulan kasnak üzerinde bulunan, mimari ve mühendislik üzerine araştırma yapanları şaşırtan kubbe, 43 metre yüksekliğinde ve 32 metre çapındadır. Kalem gibi ince, bir dantel gibi süslü 3 şerefeli dört.

Selimiye Camiiİslami Motifleriyle Çarpıcı 5 Camii -UcuzaucSelimiye Camii : Mimar Sinan’ın Eserlerinden - Gezicini
 • Splatoon 2 offline bots.
 • Obere Mittelklasse 2020.
 • Schulfach Wirtschaft Berlin.
 • Kind fängt bei jeder Kleinigkeit an zu weinen.
 • Stereo Verstärker Bass Management.
 • E Bike Fully Test 2020 bis 5.000 Euro.
 • Polypen Gebärmutter Forum.
 • Lohnabrechnung Insolvenzverfahren.
 • Meine schöne Spanisch.
 • Gratis Möbel zu verschenken.
 • Graduation date Deutsch.
 • Bewerbung Lehrer Praktikum.
 • Küchenwagen Metall.
 • Finnair Flotte.
 • Abschlussarbeit Praxisanleiter Muster.
 • Spaziergang am Wasser Wien.
 • Sportplatz Rasenpflege.
 • Grüne Berlin Mitte.
 • Motorradhelm Test 2019 Stiftung Warentest.
 • Strand Pisa.
 • Urban VPN Windows.
 • Abflüge Frankfurt.
 • Klappkarte selbst gestalten und Drucken Word.
 • Gemüse im Dampfgarer salzen.
 • Anemometer sensor.
 • Zehen übereinander.
 • SSL certificate database.
 • Ironman Zeiten einzeldisziplin.
 • Pilotprojekt Bundespolizei 2022.
 • Diskpart USB Stick partitionieren.
 • Forstkette 8mm Güte 10.
 • 3D scan room with phone.
 • Vienne frankreich bilder.
 • Denver Kamera.
 • IPad Air Touchscreen.
 • Glücksfieber telefonnummer.
 • Tropicana Stadthagen wegen Corona.
 • Tophandy erfahrung.
 • Hebeanlage stinkt.
 • Spielzeug Ankauf Berlin.
 • Analog Shop Berlin.